top of page
11-1.jpeg

ESTETİK BURUN AMELİYATI ANKARA

RİNOPLASTİ ANKARA

Estetik burun ameliyatı, burunun şekil, boyut ve oranlarının düzeltilmesiyle birlikte yüz simetrisini ve estetiğini iyileştirmeyi amaçlar.

 

Bu ameliyat ayrıca burun tıkanıklığı, septum deviasyonu (burun kemiği eğriliği) ve diğer solunum problemlerinin tedavisi için de yapılabilir.

Her hastanın ihtiyaçları farklıdır ve bu nedenle en iyi sonucu elde etmek için her hastanın durumu özel olarak değerlendirilmelidir.

Estetik Burun Ameliyatı sonucunda hastanın kendine güveni artabilir ve sosyal hayatında daha olumlu bir deneyim yaşayabilir.

Estetik Burun Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?
Kimler Estetik Burun Ameliyatı Yaptırabilir? 

Burun yapısından memnuniyetsizlik duyan kişiler: Burunlarının boyutu, şekli veya simetrisi konusunda rahatsızlık duyan kişiler estetik burun ameliyatı için uygun adaylar olabilirler.

Burun yapısında kalıcı bir deformasyon olan kişiler: Travma, doğuştan gelen problemler veya solunum problemleri gibi nedenlerle burunlarında kalıcı bir deformasyon olan kişiler, estetik burun ameliyatı için uygun adaylar olabilirler.

Burun yapısında sonradan bozukluk oluşmuş kişiler

Burun fonksiyonları normal çalışmayan kişiler

Yaşlanma süreci: Burun, kıkırdak ve dokularda incelme ve sarkma gibi değişiklikler olabilir. Bu durumda burun estetiği ile burunun gençleştirilmesi mümkündür.

Kişinin genel sağlık durumunun iyi olması ve ameliyata engel bir durumunun bulunmaması

Burun yapısının tam olarak gelişmiş olması - Yaş sınırı: Estetik burun ameliyatı genellikle 18 yaşından büyük kişilere uygulanır.

Burun estetiği, sadece bir veya birkaç nedenle sınırlı değildir. Her hasta için özel olarak planlanan bir tedavi şeklidir.

Bu nedenle, herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanız önerilir.

Estetik Burun Ameliyatı İçin Kimler Uygun Değildir?
Estetik Burun Ameliyatı Kimlere Yapılamaz?

Yaş: Henüz ergenlik dönemini tamamlamamış olanlar.

Burun estetiği, 18 yaşından önce yapılmamalıdır. Burun yapıları ve yüzlerin gelişimleri hala devam ediyor olabilir.

Sağlık durumu: Bazı sağlık sorunları, burun estetiği için uygun olmayabilir.

Örneğin, kalp ve akciğer hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, kanama bozuklukları, aktif enfeksiyonlar, cilt problemleri gibi durumlarda cerrahi işlem riskli olabilir.

Gebelik ve emzirme dönemi: Gebelik sırasında burun estetiği önerilmez, çünkü gebelik sırasında vücutta hormonel değişiklikler oluşur ve ameliyatın sonuçları etkilenebilir.

Psikolojik durum: Bazı insanlar burunlarının görünümünden rahatsız olabilirler, ancak bu estetik bir sorun olarak algılanabilir.

Bu kişilerin psikolojik olarak değerlendirilmesi ve terapinin önerilmesi gerekebilir.

Beklentiler: Burun estetiği, kişinin beklentileri doğrultusunda yapılmazsa hayal kırıklığına neden olabilir. Gerçekçi olmayan beklentileri olan kişiler(mükemmeliyet isteyen, hayatının değişeceğini düşünen, her şeyin değişeceğini düşünen)

Estetik Burun Ameliyatı İçin İdeal Yaş Nedir?

Burun estetiği için ideal yaş, kişinin burun yapısının tam olarak gelişmiş olması nedeniyle genellikle 18 yaş ve üstüdür.

Ancak, burun yapısının tam olarak gelişmesi herkes için aynı yaşta gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle, burun estetiği için ideal yaş, kişinin burun yapısının tam olarak gelişmiş olduğu ve cerrahi müdahale ile istenen sonuçların elde edilebileceği yaş olarak belirlenir.

 

Bununla birlikte, burun estetiği ameliyatı kişinin yaşı dışında, genel sağlık durumu, burun yapısı ve ameliyat sonrası iyileşme sürecini etkileyebilecek diğer faktörler gibi birçok faktöre de bağlıdır.

Burun Estetiğinde Kullanılan Cerrahi Teknikler Nelerdir ? Kapalı ve Açık Burun Estetiği Arasındaki Fark Nedir ?
Hangi Ameliyat Tekniği Daha İyidir?

Burun estetiği ameliyatı için iki farklı teknik vardır: açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği.

Kapalı (Endonazal) Burun Estetiği Tekniği: Bu teknikte, cerrahi kesiler burun deliklerinden yapılarak burun içi dokulara ulaşılır. Burun kıkırdakları ve kemikleri daha sonra burun deliklerinden görüntülenerek yeniden şekillendirilir. Kapalı burun estetiği, daha küçük burun işlemleri için tercih edilir.

Açık (Eksternal) Burun Estetiği Tekniği: Bu teknikte, cerrahi kesiler burun deliklerinin yanındaki dış deri arasında yapılır. Bu teknik, burun kıkırdaklarını ve kemiklerini daha doğrudan görüntüleme ve yeniden şekillendirme imkanı sağlar. Bu nedenle, daha büyük değişiklikler gerektiren işlemler için tercih edilir.

Piezo yöntemi Rinoplasti(Estetik Burun Ameliyatı): Ultrasonik titreşimlerle özellikle burun kemiklerinin kesilmesi ve şekillendirilmesi gerektiği durumlarda kullanılan bir tekniktir.

Hangi teknik daha iyi olduğu kişiden kişiye değişebilir ve doktorunuzun tercihine de bağlıdır.
Hangi teknik kullanılacağı, hastanın burun yapısına ve isteklerine göre belirlenir. Burun estetiği cerrahisi, her hasta için farklı bir süreç olabilir ve bu nedenle ameliyatın öncesinde doktorunuzla detaylı bir danışma yapmak önemlidir.

Piezo Yöntemi Rinoplastinin (Estetik Burun Ameliyatı) Avantajları Nelerdir?
Neden Piezo Burun Estetiği Yaptırmalıyım?

Daha az invaziv: Piezo yöntemi, kemik kesimlerinde ultrasonik titreşimler kullanarak işlem yapar.
Daha az in
vaziv bir işlem, ameliyat sonrası daha az ağrı, şişlik ve morluk anlamına gelir.

Daha hassas: Piezo yöntemi, kemikleri hassas bir şekilde kesmek için kullanılır. Bu, doktorların daha ince ayarlamalar yapmasına olanak tanır ve burun şeklinin daha doğal ve simetrik olmasını sağlar.

Daha az kanama: Piezo yöntemi, kemikleri keserken ultrasonik titreşimler kullanır ve bu da kanama miktarını azaltır. Bu, ameliyat sırasında daha iyi bir görüş sağlar ve ameliyat sonrası daha az morluk ve şişlikle sonuçlanabilir.

Daha az travma: Geleneksel yöntemlerde, kemik kesimleri genellikle bir çekiç ve keskin aletler kullanılarak yapılır. Bu nedenle, çevre dokulara daha büyük bir travma oluşabilir. Ancak Piezo yöntemi, ultrasonik titreşimler kullanarak kesim yapar ve bu nedenle çevre dokulara daha az travma oluşur.

Daha hızlı iyileşme süreci: Daha az travma, daha az kanama ve daha az ağrı, şişlik ve morluk anlamına gelir. Bu nedenle, Piezo yöntemi kullanılan burun estetiği ameliyatlarının iyileşme süreci daha hızlı olabilir.

İşlem sonrası daha az ağrı: Piezo yöntemi, daha az travma nedeniyle ağrıyı azaltır. Ayrıca, ameliyat sonrası daha az morluk ve şişlik de yaşanabilir.

Sonuç olarak, Piezo yöntemi burun estetiği ameliyatları için daha az invaziv, daha hassas, daha az kanama ve travma, daha hızlı iyileşme süreci ve daha güvenli bir seçenektir.

Estetik Burun Ameliyatı İçin Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, cerrah tarafından detaylı bir değerlendirme yapılır ve hastanın beklentileri ile cerrahın önerileri göz önünde bulundurularak, ameliyatın nasıl yapılacağına karar verilir.

Ameliyat öncesi süreçte, hastanın ameliyat öncesinde yapması gereken hazırlıklar konusunda detaylı bilgi verilir. Bu hazırlıklar arasında, ilaç kullanımı, beslenme düzeni, sigara ve alkol kullanımı ile ilgili özel kurallar gibi konular yer alabilir.

Ameliyat günü geldiğinde, hastanın uygun bir şekilde hazırlanması için gereken işlemler yapılır. Genellikle, ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyat süresi kişinin burun yapısına ve ameliyatın detaylarına bağlı olarak değişebilir.

Ameliyat sonrası dönemde, hastanın iyileşme süreci yakından takip edilir ve gerekli kontroller yapılır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, hastaların çoğu 1 hafta içinde normal yaşamlarına dönebilirler ancak tam iyileşme süreci 6-12 ay kadar sürebilir.

Bu süre zarfında, hastanın cerrah tarafından belirtilen talimatlara uygun bir şekilde hareket etmesi önemlidir.

 

Genel olarak, burun estetiği ameliyatı, iyi bir planlama, uygun hazırlık ve doğru bir iyileşme süreciyle başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Estetikli Burun Şekli Önceden Görülebilir Mi?

Evet görülebilir ama çeşitli simülasyon programları ve 3D modelleme teknikleri sadece tahmini sonuçlar sunar.
Bilgisayar uygulamaları ile gerçek cerrahi arasında çok fark bulunmaktadır.Bu sebepten dolayı bilgisayar programlarının yanıltıcı sonuçları sebebiyle kliniğimizde kullanmamaktayız. Bunun yerine instagram sayfamızdaki görsellerden fikir edinebilirsiniz.

Gerçek sonuçlar cerrahın deneyimi, hastanın burun yapısı ve ameliyat sonrası dönemdeki doğru bakım ve takibe bağlıdır.

 

Estetik Burun Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ameliyattan önce, doktorunuzun önerilerine uymalı ve sigara gibi kanama riskini arttıran şeylerden kaçınmalısınız. Ayrıca, ameliyattan önce ilaç kullanımı gibi konularda doktorunuzla konuşmalısınız.

Burun Estetiği Ameliyatı Kalıcı Mı?

Evet, burun estetiği kalıcı bir işlemdir. Burun estetiği, burunun şeklini ve boyutunu değiştirerek kalıcı sonuçlar sağlar.

Bu işlem, burunun çeşitli estetik veya fonksiyonel sorunlarını gidermek veya iyileştirmek için yapılır.

Burun Estetiği Ameliyatını Hangi Mevsimde Olmalıyım ?
Yazın mı Olmalıyım Kışın Mı?
İyileşme Açısından Fark Eder Mi ?

Burun estetiği ameliyatı mevsim fark etmeksizin her zaman yapılabilir. Yani mevsim seçimi kişisel tercih ve yaşam koşullarına bağlıdır.

Estetik Burun Ameliyatı İle Burun Şekli Tamamen Değiştirilebilir Mi?

Burun şekli tamamen değiştirilebilir, ancak bu her zaman mümkün değildir ve sonuçlar hastanın yüz hatlarına uygun olarak planlanır.

Burun Estetiği Ameliyatında Burun Kemikleri Kırılıyor mu?
Bu Ameliyat Ağrılı Mı?

Burun estetiği ameliyatında burun kemiklerinin kırılması, burunun şekillendirilmesi ve iyileştirilmesi için gereklidir.
Burun kemiklerinin kırılması, burunun daha doğal ve estetik görünmesini sağlayacak şekilde yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur.

Bu prosedür oldukça hassas bir işlem olduğundan, hastaların bazı ağrılar hissetmesi mümkündür. Ancak, genellikle ağrı düzeyi hafif ila orta seviyelerde olur ve ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Estetik burun ameliyatı, kişinin burun yapısına,ameliyatın kapsamına ve zorluğuna bağlı olarak ortalama 2 ila 3 saat arasında sürer.

Estetik Burun Ameliyatında Hangi Tür Anestezi Kullanılıyor?

Burun ameliyatları genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak bazı özel durumlarda lokal anestezi de kullanılabilir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Hastanede Kaç Gün Kalmak Gerekiyor?
Hastanede Kalmam gerekiyor mu ?

Hastaların ameliyat sonrasında bir kaç saat dinlenip eve gitmeleri mümkündür ancak kanama ya da anesteziye bağlı tansiyon düşmesi, bulantı gibi durumlara müdahale etmek hastane ortamında çok daha kolay olduğu için hastaların ameliyat günü hastanede kalıp ertesi gün taburcu olmaları daha çok tercih edilmektedir.

Estetik Burun Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Normal Hayatıma Dönebilirim?
Diğer İnsanlarla Etkileşime Ne Zaman Geçebilirim?

Ameliyat sonrası, ilk birkaç gün boyunca yüzünüzde şişlik ve morluklar olabilir. Bu nedenle, birkaç gün boyunca diğer insanlarla etkileşime geçmekten kaçınmanız önerilir.


Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle 1 hafta boyunca fiziksel aktivitelerde kısıtlama yapılması önerilir.
Ancak, bu süre sonunda normal sosyal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.


Tam iyileşme süresi ise 3-6 ay arasında değişebilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Hangi Tür İlaçlar Kullanmalıyım?

Ameliyat sonrası, ağrı ve şişlikleri azaltmak için ağrı kesiciler, anti-enflamatuar ilaçlar ve antibiyotikler gibi ilaçlar kullanılabilir.

Doktorunuz size hangi ilaçları kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bizi Neler Bekliyor?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birkaç gün sürecek bir iyileşme süreci beklenir. Ameliyat sonrası dönemde bazı belirtiler ve semptomlar ortaya çıkabilir. Bunlar şunları içerebilir:
 

 • Burun bölgesinde şişlik, morarma ve hassasiyet olabilir.

 • Burun kanaması olabilir.

 • Nefes alma zorluğu veya tıkanıklığı hissedilebilir.

 • Baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi hafif semptomlar görülebilir.

 • Antibiyotik veya ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

İyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir ve ameliyatın türüne, kişinin genel sağlık durumuna, ameliyat sonrası bakımın ne kadar dikkatli bir şekilde yapıldığına bağlı olarak değişebilir.


Ameliyat sonrasında iyileşme süreci oldukça önemlidir ve cerrahın önerilerine uyulması, kişinin daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmem Gerekir?
Burun Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkatli bir şekilde bakım yapmak ve cerrahın önerilerine uymak, iyileşme sürecini hızlandırabilir ve nihai sonuca daha hızlı ulaşılmasına yardımcı olabilir.

 

 • İyileşme sürecindeki ödem ve şişlikleri azaltmak için başın yüksekte tutulması önerilir.

 • İlk birkaç gün boyunca burun üstünde hafif bir baskı hissi olabilir, ancak bu normaldir ve zamanla geçer.

 • Burun içindeki kabuklar veya pıhtılar varsa, cerrahın önerdiği şekilde temizlenmelidir.

 • Burun etrafındaki ödem ve morluklar birkaç hafta sürebilir. Bu nedenle, ilk birkaç gün boyunca yoğun aktivitelerden kaçınmak ve yorucu egzersizler yapmamak önerilir.

 • Cerrahın önerdiği şekilde ilaçları kullanmak önemlidir. Ağrı kesiciler, antibiyotikler veya ödem azaltıcı ilaçlar gibi ilaçlar, ameliyat sonrası ağrı, enfeksiyon riskini azaltma ve iyileşme sürecini hızlandırma gibi amaçlarla kullanılabilir.

 • Sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Takip Kontrolleri Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?

Ameliyat sonrası takip kontrolleri, ameliyatın kapsamına ve iyileşme sürecine bağlı olarak değişebilir. Genellikle, ilk takip randevusu birkaç gün sonra ve sonraki randevular birkaç hafta ve birkaç ay sonra yapılır.

Burun Üstündeki Atel - Burun Alçısı Ne Zaman Çıkarılır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun üstündeki atel - burun alçısı ve bantlar genellikle 5-7 gün kadar kalabilir. Atel, burun içindeki dokuların şişmesini ve burun şeklinin korunmasını sağlamak için kullanılır.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Silikon Tampon Ne Zaman Çıkarılır ?

Burun ameliyatından sonra burun içindeki silikon tamponlar genellikle 3. veya 4. gün çıkarılır. Bu işlem, beklenildiği gibi ağrısızdır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Olur mu ?
Tamponsuz Burun Estetiği Nasıl Olur ?

Burun estetiği ameliyatlarında artık tampon kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yerine burun içi zımba adı verilen özel bir alet kullanılabilir.


Burun içine yerleştirilen eriyen dikişler sayesinde, hastaların dikiş alma işlemine ihtiyaçları olmaz ve 7 gün sonra dikişler kendiliğinden eriyerek düşerler.


Bu yöntem sayesinde hastalar, burunlarının tıkalı olması gibi bir sorun yaşamadan daha rahat bir şekilde nefes alabilirler. Ayrıca, bu yöntemle birlikte ek bir temizlik işlemi de yapılması gerekmez.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Burun En Son Haline Ne Zaman Gelir?
Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Burnumun Şekli Ne Zaman Oturur?

Ameliyattan hemen sonra burun bölgesinde ödem ve şişlik görülebilir. Bu ödem ve şişlik birkaç hafta sürebilir ve ilk 3-4 ay boyunca azalmaya devam eder. Yaklaşık altı ay sonra, burunun şekli genellikle tamamen belirgin hale gelir. Ancak, tamamen iyileşmek ve nihai sonucu görmek bir yıla kadar sürebilir.

İyileşme süreci boyunca, hastaların doktorunun önerdiği takip randevularına düzenli olarak gitmeleri ve doğru bakımı yapmaları önemlidir. 

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Burnuman Rahat Nefes Alabilirim?

Bu süreç hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve ameliyatın türüne göre değişebilir.


Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun içi şişlikler ve kabuklanmalar nedeniyle ilk birkaç gün nefes almakta zorluk çekebilirsiniz.. Ancak bu süreç kişiden kişiye değişebilir ve özellikle septoplasti gibi nefes problemlerinin tedavi edildiği ameliyatlarda burun açıklığı hemen fark edilebilir şekilde artabilir.

Ameliyat sonrası burundaki şişliklerin ve kabuklanmaların azalmasıyla birlikte, genellikle birkaç hafta içinde burun yolu açılmaya başlar ve nefes alma fonksiyonu düzelir.

Rahat Nefes Alıyorum Ama Burnumun Görünümünden Memnun Değilim.
Burun Estetiği Ameliyatı Olsam Nefes Problemi Yaşar Mıyım ?

Uzman bir cerrah, burun estetiği sırasında, hem estetik hem de fonksiyonel iyileştirmeler yapılabilir.

 

Nefes alma probleminiz yoksa ve sadece burun görünümünden memnun değilseniz, sadece estetik burun estetiği yapılabilir. Burun estetiği sırasında burun yapınızın korunması önemlidir ve nefes alma fonksiyonunu etkileyecek şekilde fazla doku çıkarılmamalıdır. 

-Daha Önce Burun Estetiği Oldum ama Burun Şeklimden Memnun Değilim
-Daha Önce Burun Estetiği Oldum ama Rahat Nefes Alamıyorum. Ne Yapmam Gerekiyor?

Eğer daha önce burun estetiği oldunuz ve sonucundan memnun değilseniz, revizyon rinoplasti adı verilen ikinci bir ameliyat düşünebilirsiniz. Bu ameliyat, ilk ameliyatın sonucunu düzeltmek için yapılır.

- Eğer daha önce burun estetiği oldunuz ve burun şeklinizden memnunsanız ancak nefes almakta zorluk yaşıyorsanız,
septorinoplasti veya septoplasti gibi işlemler düşünebilirsiniz.

Burun Estetiğinde Kıkırdak Alımı Hangi Durumlarda Gerekli Olabilir ?

 • Hastanın kendi kıkırdak dokusu yetersizse

 • Başka bir nedenle kıkırdak dokusunda bozukluklar varsa

Revizyon cerrahisinde cerrah, başka bir bölgeden(kulak arkası kıkırdağı, kaburga kıkırdağı) kıkırdak dokusu alarak burun estetiği ameliyatında kullanabilir

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Masaj Yapmam Gerekir Mi ?

Burun ucundaki şişliklerin inmesine yardımcı olmak için burun ucuna ve sırt bölgesine nazik masaj yapılabilir. Ayrıca burun deliklerindeki skar dokusunun yumuşamasını sağlamak için de burun delikleri masajı önerilebilir. 

Emzirme Döneminde Burun Estetiği Ameliyatı Yaptırabilir Miyim ?

Burun estetiği ameliyatı sırasında kullanılan anestezi, ağrı kesiciler ve antibiyotikler gibi ilaçlar, emzirme dönemindeki bir kadının sütüne geçebilir ve bebeği etkileyebilir. Bu nedenle, genellikle emzirme döneminde burun estetiği ameliyatı önerilmez.

Doğumdan sonra en az 6 ay beklemeleri önerilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sırasında Genel Anestezi Riskli Midir?

Genel anestezi, herhangi bir ameliyat sırasında kullanıldığında risk taşıyabilir, ancak modern anestezi teknikleri ve cihazları sayesinde riskler minimuma indirilmiştir.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Ağrı Yaşar Mıyım?

Ameliyattan sonra, genellikle biraz ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Ancak, bu ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Burun Şişer Mi?

Evet, ameliyat sonrası burun şişebilir ve bu şişlik birkaç hafta sürebilir. Bu normal bir durumdur ve zamanla azalacaktır.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Yara İzi Kalır Mı?

Burun estetiği ameliyatı sonrası yara izi, ameliyat tekniği ve hastanın cilt yapısına bağlı olarak değişebilir.


Geleneksel açık rinoplasti yöntemi kullanıldığında burun üzerinde küçük bir yara izi kalması muhtemeldir. Bu iz, burun delikleri arasındaki cilt bölgesinde oluşur ve genellikle zamanla iyileşir ve azalır.

Ancak, modern tekniklerle yapılan kapalı rinoplasti veya piezo rinoplasti gibi yöntemlerde yara izi daha az belirgin veya hiç iz kalmaz. Bu yöntemlerde burun içinden veya burun delikleri arasından küçük kesiler yapılır ve operasyon genellikle dikişsiz olarak tamamlanır. Bu nedenle, yara izi neredeyse görünmez veya hiç iz kalmaz.

Sigara içmek gibi bazı davranışların da iyileşme sürecini olumsuz etkilediği ve yara izlerini artırabileceği unutulmamalıdır.

Burun Ameliyatlarından Sonra Koku Alma Kaybı Olur Mu?

Burun estetiği ameliyatları sonrasında nadiren de olsa koku alma kaybı meydana gelebilir. Bununla birlikte, modern tekniklerin kullanımı ve ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda, bu risk oldukça düşüktür ve genellikle geçicidir.

Burun Estetiğinde Dikişler Ne Zaman Düşer?

Burun estetiği ameliyatı sırasında kullanılan dikişler, ameliyat sonrası dönemde kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Bu nedenle, burun estetiği ameliyatından sonra genellikle dikiş çıkarma işlemi yapılmaz.

Eriyen dikişler, ameliyattan 7 gün sonra kendiliğinden çözülürler.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Hangi Tür Aktivitelerden Kaçınmalıyım?

Ameliyattan sonra, en az 1-2 hafta boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekebilir. Ayrıca, sigara içmek, alkol tüketmek ve güneş ışınlarına maruz kalmaktan da kaçınmak önerilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Spor Yapılır mı?

Burun ameliyatı sonrası spor yapılması genellikle önerilmez.

Ameliyat sonrası dönemde, burun kemikleri ve kıkırdakları iyileşme sürecinde olduğundan, spor yapmak burun üzerinde baskı oluşturabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir. Ayrıca, burun kanamasına neden olabilir ve burunun şeklini etkileyebilir.


Genellikle ilk 2-4 hafta boyunca ağır egzersizlerden kaçınmanızı önerilir. Bu dönemde sadece hafif yürüyüşler veya yoga gibi düşük etkili egzersizler yapılabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Duş Alabilirim?

Burun ameliyatı sonrası yara iyileşmesi için enfeksiyon riskinin minimize edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorlar genellikle ameliyattan sonra ilk hafta duş almamanızı öneririm.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Gözlük Kullanabilir Miyim?  

Burun ameliyatı sonrası 6 ay gözlük kullanılmaması gerekiyor.

Ameliyat sonrası dönemde dikkatli olmak gerekir. Çünkü burun ameliyatı sonrası burunun şekli ve yapısı değişebilir ve bu nedenle gözlüklerin burun üzerinde baskı yapması ve burun kemiklerinde veya kıkırdaklarında deformasyona neden olması olasıdır.

Burun Estetiği Dudak Şeklini Değiştirir Mi?

Burun estetiği ameliyatı, burunun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılır ve genellikle dudakların şeklini veya boyutunu etkilemez.

Burun Estetiği ile Beraber Sinüzit Ameliyatı Olabilir Miyim?

Evet, burun estetiği ve sinüzit ameliyatı birlikte yapılabilir.

Çünkü burun estetiği ameliyatı sırasında burunun iç yapısında da değişiklikler yapılabilir ve bu değişiklikler sinüslerin drenajını etkileyebilir. Eğer bir sinüzit problemi varsa, bu sorunu çözmek için sinüzit ameliyatı da yapılabilir. Ancak bu durum, cerrah ve hastanın birlikte değerlendirmesi sonucu karar verilmelidir.

Sinüziti Olanlar Burun Estetiği Olabilir Mi?

Sinüzit, burun estetiği ameliyatının yapılmasına engel değildir.

Ancak sinüzit hastalığı olan bir kişi, burun estetiği ameliyatından önce sinüzit tedavisini tamamlamalıdır.

Aksi takdirde, sinüzit tedavisi yapılmadan burun estetiği ameliyatı olmak, sinüs enfeksiyonuna veya ameliyat sonrası sinüzit gelişimine neden olabilir.

 

Bu nedenle, sinüzit hastalığı olan kişilerin burun estetiği ameliyatı öncesinde bir kulak burun boğaz uzmanına başvurarak sinüzit tedavisi almaları önerilir.

Ankara Burun Estetiği Fiyatları Nedir?

Bu sorunun cevabını öğrenebilmeniz için kliniğimizi aramanız veya kliniğimize gelmeniz gerekir. Çünkü ülkemizde doktorların internet üzerinden fiyat bilgisi vermesi yasal değildir.

Websitemizdeki Ücretsiz Ön Görüşme Formunu doldurarak ya da iletişim sayfamızda bulunan formu doldurarak ya da  aşağıdaki telefon numaralarımızdan fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Doç. Dr. İsmail Güler Kliniği : +90 (312) 427 2021 
Whatsapp Destek Hattı : +90 (555) 083 9374

Doktor Sitesi: 0850 474 41 61

bottom of page